Nädal 5. V.Shea netikäsude aktuaalsus

Virginia Shea koostas 1994.aastal internetikasutuse kümme käsku ehk reeglit, mida internetis toimetavad inimesed võiksid silmas pidada, et küberruum jääks viisakaks ja meeldivaks paigaks. Tol ajal oli internet üsna teistugune, kuid kõik käsud on suuremal või väiksemal määral aktuaalsed ka tänapäeval.

Esimene käsk “Ole inimene” on aastate jooksul muutunud aina olulisemaks, sest näilik anonüümsus, mida internet pakub, toob mõnedes inimestes välja halvima. Interneti kättesaadavuse suurenemise ja erinevate kanalite arvu kasvu tõttu on see probleem aina massiivsem. Eriti kehtib see tumeveebis, mis pole indekseeritud otsingumootorite poolt ja seetõttu pole kergelt ligipääsetav. Sellega seoses tekib palju probleeme ja kasvab kriminaalsus ka reaalses elus, sest inimestel on kergem teha asju, mida nad järelvalvatavas keskkonnas mitte kunagi ei teeks.

Oma esialgse mõtte on osalt minetanud viies käsk “Näe võrgus hea välja”, sest tendents end sotsiaalmeedias parimast küljest näidata ja pahatihti oma kuvandi nimel ka valetada, on ühiskonnas põhjustanud vaimse tervise halvenemise. Eriti mõjutab see lapsi ja noori, kes end internetis teistega võrreldes maailmast vale ettekujutuse saavad ning võivad seetõttu sattuda depressiooni. Oma internetipersooniga manipuleerides võidakse vaatajaid mõjutada tegema endale kasumlikke asju nagu näiteks ostma tooteid, mida muidu ei ostetaks. Tänapäeval on olulisem võrgus hea välja nägemise asemel pigem mingi kindla piirini aus olemine, et ennast liigselt kahjustamata internetti ausamaks ja paremaks kohaks muuta.

    Leave a comment

    Design a site like this with WordPress.com
    Get started