Nädal 7. Tarkvara projekti litsentsi valimine

Vaatleme järgnevat kolme litsentsi:

  • ärivaraline litsents (EULA; suletud lähtekood)
  • GNU GPL (tugev copyleft)
  • BSD litsents (ilma copyleftita)

Ärivaraline litsents on mõeldud commercial proprietary software-i jaoks, mis on litsentseeritud täpselt piiritletud lihtlitsentsidega. Seda kasutatakse juhul, kui tarkvara on plaanis müüa valmiskaubana ja tegemist on üsna standartse tootega. Näiteks kasutavad sellist litsentsi Photoshop, Illustrator ja teised Adobe kindlale nišile keskendunud programmid. Ärivara litsents kaitseb tarkvara tasuta levitamise eest ja piirab selle kasutust vastavalt paketile, mille eest kasutaja maksnud on. Sisuliselt saab seda võrrelda patendiga, mis võimaldab toote loojal tehtud töö eest kasumit teenida oma toodet müües kartmata, et keegi nende disaini varastab.

GNU GPL litsents on väga erinev eelnevalt kirjeldatust ehk ärivaralisest litsentsist. Selle litsentsiga tarkvara võib levitada ja kasutada piiramatult. GPL’i puhul on lähtekood avatud ja litsents laieneb ka kõikidele tuletistele. See on tugev copyleft litsents, mis sätestab, et tuletatud loomingule laienevad samad tingimused ja need viiakse sama litsentsi alla. Ka GPL litsentsiga tarkvara on võimalik müüa – seda nii originaalsel kui ma muudetud kujul, kuid seee ei piira koodi kasutust. Seda peaks eelistama juhul, kui tarkvara soovitakse hoida vabana ja lubatakse selle muutmist ja edasi arendamist.

BSD litsentsi puhul on levitamine samuti lubatud, kasutus piiramatu ja lähtekood ka avatud, kuid erinevus GPLiga seisneb selles, et see ei laiene kõigile tuletistele ehk selle litsentsiga tarkvara on võimalik kasutada ka ärivara osana. BSD’d kasutatakse vabavara puhul.

Leave a comment

Design a site like this with WordPress.com
Get started