Nädal 10. Vaba tarkvara ja autoriõiguse surm

Eben Moglen kirjutas 1999.aastal artikli “Anarchism Triumphant: Free Software and the Death of Copyright“. See käsitleb tarkvara kui omandit digiajastul ning kuidas see on mõjutanud selle loomist ja levitamist. Autori arvates pole selline käsitlus õige ning tarkvara olema vaba, sest see avaks tee loovusele ja paljudele võimalustele progressiks. Asjaolu, et tarkvara on kellegi oma, tingib pahatihti selle, et tarkvara pole nii hea kui võiks olla. Tänapäeval on selge, et need mõtted on paika pidanud, sest vaba tarkvara liikumine on kasvutrendis. Näiteks on edukas olnud GNU/Linux. Aina rohkem ettevõtteid panustab vabatarkvaraprojektidesse, sest koostööl on arenduses palju eeliseid.

Tarkvara patentide ja intellektuaalomandi küsimus muutunud vastuolulisteks, sest need pärsivad paljude meelest potentsiaalset arengut. Nende piiranguteta on tarkvara võimalik luua ja vahel ka palju edukamalt. Sellele vaatamata pole autoriõiguste niinimetatud surma saabunud ja need on jäänud oluliseks osaks õigusmaastikul. Autoriõigus praegusel kujul pole ideaalne ja püütakse leida viise, kuidas seda parendada, kuid see on loomingu ja tarkvara levitamise reguleerimise üks oluliseim osa.

Eben Moglen on üsna täpselt ette näinud vabavara liikumise populaarsust ning selle kasutuselevõtu põhjusi, kuid autoriõiguste kadumise osas polnud tal õigus. Vähemalt praegu see veel nii pole, kuid võib-olla see võib tulevikus muutuda.

Leave a comment

Design a site like this with WordPress.com
Get started